دانلود پاورپوینت طراحی محصولات جهت رشته اقتصاد در قالب 44 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

طراحی محصولات جدید در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی فرایند پیچیده ای است که متضمن عبور از مراحل مختلف بوده و نیازمند مطالعات گسترده و صرف زمان مناسب است.
این عملیات در واحدهایی تحت عنوان واحدهای تحقیق و توسعه انجام می پذیرد. واحدهای طراحی و توسعه در هر سازمان بعنوان مغز متفکر سازمان محسوب شده و مهمترین اهداف آن ها بشرح زیر است:

1- توسعه محصولات جدید

2- بهینه سازی محصولات تولید شده ثبتی

3- رفع عدم انطباقها و مشکلات تولید محصولات

4- رفع شکایات و نارضایتیهای ناشی از محصول


بعبارت دیگر واحدهای تحقیق و توسعه در هر سازمان نقش رهبری و هدایت کننده فرایند تولید را بر عهده دارند و استراتژی های توسعه محصول در این واحدهای شکل گیری می یابد و به همین علت افرادی که در این واحدها مشغول به فعالیت هستند باید دارای ویژگی ها و توانایی های خاصی باشند.


متاسفانه در ایران به واحدهای تحقیق و توسعه بویژه در صنعت غذا اهمیت کمتری داده می شود و بهمین علت است که محصولات غذایی پس از تولید و ورود به بازار با مشکلات متعددی روبرو می گردد و یا محصولات جدید تولید شده ناشی از ورود تکنولوژی از سایر کشورها است.


ویژگی های افراد شاغل در واحدهای طراحی و توسعه نظر به اهمیت واحدهای طراحی و توسعه افرادی که در این واحدها مشغول به بکار هستند باید دارای توانایی های خاصی باشند که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-دارای دانش کافی در رابطه با صنعت غذا (حداقل مدرک کارشناسی ارشد و یا کارشناسی باتجربه بالا و مفید) -دارای تجربه و سابقه کاری و فعالیت در صنعت مورد نظر -مسلط به تکنیک های مدیریت -مسلط به زبان انگلیسی -مسلط به روش ها و اصول طراحی و تحقیق و فرمولاسیون محصولات غذایی -مسلط به تکنیک های آماری -مسلط به کامپیوتر مخصوصاً استفاده از اینترنت و نرم افزارهایی از جمله کنترل پروژه (MSP) – Minitab و ...

تجهیزات مورد نیاز در طراحی محصول

-دسترسی به اینترنت بمنظور استخراج اطلاعات مورد نیاز از جمله استانداردها، مقالات و ... -دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی از جمله اندازه گیری پروتئین، چربی، رطوبت، اسیدیته، pH و ... -دسترسی به تجهیزات مورد نیاز جهت نمونه سازی محصول از جمله امکاناتPilot plan

واحدهای مرتبط با طراحی محصولات

اگرچه طراحی محصول در سازمان های مختلف توسط واحد طراحی و توسعه هدایت و کنترل می گردد اما واحدهای مختلف دیگری در سازمان نیز در این رابطه همکاری می نمایند از جمله این واحدها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واحد خرید

-ارزیابی تامین کنندگان مواد اولیه و ماشین آلات -خرید مواد اولیه، دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز مطابق با مشخصات فنی ارایه شده

واحد صنایع

-برنامه ریزی تولید اعم از تولید آزمایشی و قطعی -چیدمان ( Lay out) خط تولید و فضاهای مورد نیاز

واحد تولید

-انجام تولید آزمایش و سپس تولید دائمی -همکاری در تامین نیروی انسانی مورد نیاز و چیدمان خط تولید -همکاری در تدوین دستورالعمل تولید

واحد کنترل کیفیت